Csontjaink egészségéért
A csontozat egészsége nem csupán az idősebb korosztály számára fontos kérdés, hanem mindenki számára, aki hosszú távon szeretné megőrizni aktív életmódját és életminőségét.
A csontok nemcsak a testünk vázát és a mozgatórendszerünk részét alkotják, hanem védelmet nyújtanak belső szerveinknek, és ásványi anyagok tárházát képezik.
Ebben a posztban a csontok egészségének megőrzéséhez szükséges fő stratégiákat osztom meg, különös tekintettel arra, hogy az erős csontozat megőrzése életünk számos aspektusától – így a táplálkozástól, mozgástól, egészséges bélflórától és hormonális egyensúlytól – függ.
Csont élettana:
Csontjaink élő, dinamikus szövetek, melyek folyamatosan épülnek és bomlanak le.
Fiatal korban a csontépítés van túlsúlyban, azonban idősebb korra már a csontlebontás.
Építs egészséges csontozatot kisgyermek kortól!
A mai gyerekek tényleg úgy nőnek, mint akiket húznak, ezért szülőként nagyon tudatosan kell támogatnunk gyermekünk csontozatának fejlődését az erős és teherbíró csontozat kialakulása érdekében.
A serdülőkor különösen kritikus időszak, mert nagyjából 2 év alatt épül fel a felnőttkori csonttömeg negyede.
A maximális csonttömeget az ember 25-35 éves korban éri el. 5 %-os növekedése akár 25-30 %-kal csökkentheti csontok időskori sérülékenységét, a csontrikulással járó problémák kockázatát.
A maximális csonttömeg elérését követő 10-20 évben – egészséges életmód mellett – a csontépítő és lebontó folyamatok egyensúlyban vannak. Ennek köszönhetően a csontállomány 15-20%-a évente átépül, így hozzávetőlegesen 7 év alatt az emberi csontváz minden sejtjében kicserélődik.
Egészséges táplálkozás
A táplálkozásnak döntő szerepe van a csontok egészségének megőrzésében.
Kulcsszerepet játszik a kalcium, az D3, K2, A- és C-vitaminok, magnézium, cink, réz, mangán, szilícium, kén, a változatos antioxidáns hatású vegyületek és a kollagén.
Kálciumforrásként a tejet és tejtermékeket emelik ki, azonban fontos a mértékletesség és a szervezetünk jelzéseinek figyelembevétele.
Alternatív megoldásként érdemes inkább joghurtot, kefirt, tejsavót fogyasztani.
Étrendi javaslatok növényi forrásként az olajos magvakat (mák, dió) és zöldségek közül a sárgarépát, céklát, brokkolit, spenótot, sóskát, káposztát említik.
Kiemelném a sárgarépát, amely – többek között – jelentős mennyiségű kalciumot is tartalmaz a sokféle ásványi anyag és antioxidáns hatású színanyag mellett.
A Sárgarépa-alma instant kiváló választás a csontozat szempontjából is, mivel könnyen felszívódik és támogatja a csontok egészségét. Különösen azok számára ajánlott, akik hajlamosak a vesekőképződésre.
A magnéziumban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a friss zöldségek és gyümölcsök, pl. a cékla és a sárgarépa, áfonya.
A D3-vitamin szükséges a kalcium felszívódásához, ezért ügyeljünk a megfelelő bevitelre, és élvezzük a napsütést, amikor csak lehet!
Kerüld, vagy kompenzáld a kalciumrabló és felszívódást gátló ételeket, italokat, szokásokat!
Ilyenek a magas foszfor tartalmú élelmiszerek (konzervek, készételek), üdítők és az alkohol, melyek akadályozzák a kalcium hasznosulását, illetve fokozzák a kalcium szervezetből való kiürülését.
A sok finomított cukor fogyasztása is fokozza a kalcium vesztést, mert hatására a vizelettel együtt sok kalcium távozik.
A cukros kóla ezért az egyik fő ellensége a csontoknak.
Ha a cukros üdítők után nehéz átállni a tiszta vízre, segíteni fog a WellVital, mert könnyedén és változatosan, hatóanyagokban gazdaggá és finom ízűvé varázsolja a vizet 🙂
Gátolja a kalcium felszívódását, illetve fokozza kiürítését a szervezetből a túl sok tea, kávé, alkohol, a búzakorpa és sok oxálsavat tartalmazó (pl. spenót, rebarbara) étel, a túl sok zsíros fogyasztása illetve a dohányzás.
A vízhajtó gyógyszerek is értelemszerűen fokozzák a kalcium vesztést.
Sok gyógyszer negatívan hat a csontanyagcserére: például a heparin, az aluminiumtartalmú gyomorsavlekötők, az epilepszia elleni gyógyszerek, az asztma-, reumatoid artritisz- és pikkelysömör (psoriasis) kezelésére használatos szteroid tartalmú gyógyszerek) tartós szedése növeli a csontritkulás rizikóját.
Egészséges bélflóra:
Az egészséges bélflóra növeli a tápanyagok, köztük a kalcium felszívódásának hatékonyságát, valamint előállítja a szükséges K2-vitamint.
Tégy meg mindent bélflórád egészségének helyreállításáért, és tápláld prebiotikumokkal minden nap!
Az emésztőrendszered hálás lesz a rendszeres BellyWell instant fogyasztásáért.
Hormonális egyensúly:
A hormonális egyensúly, különösen a nők esetében, fontos a csontok egészségének megőrzésében.
A nőknél a menopauza utáni ösztrogén-szint csökkenés miatti csonttömeg-veszteség számottevő. Vizsgálatok szerint, ha egy nő az élete során szabályos menstruációs ciklusnak örvend, illetve életmódjának köszönhetően későn lép változó korba, akkor csökken a csontritkulás kockázata.
2004-ben bizonyították japán tudósok, hogy a gránátalmában lévő jelentős mennyiségű fitoösztrogén enyhíti a változókori tüneteket, és ezzel együtt jó hatással van a csontsűrűségre is. Ezek a fitoösztrogének segítenek enyhíteni a jellegzetes premenstruációs tüneteket is.
A gránátalmában lévő zsírsavak hozzájárulnak az immunrendszer és az anyagcsere szempontjából fontos prosztaglandinok (hormon) termelődéséhez is.
A női ciklus is rendkívül bonyolult szabályozás, de helyes életvitellel sokat tehetünk a hormonális egyensúly fenntartásáért.
Fizikai aktivitás – Mozgással a teherbíró csontozatért
Az izmokhoz hasonlóan a csont állománya és szerkezete is a szükségletekhez alkalmazkodik. A terhelés, a rendszeres, gravitáció ellenében végzett mozgás serkenti a csontépítő folyamatokat, de ha tartósan csökken az aktivitás, romlik a csontozat teherbírása, és felgyorsul a leépülés.
Mozgás hiányában kétszeresére nő a vizeletben és a székletben kiürülő kalcium mennyisége!
Az úszás, kerékpározás kiválóan edzik a keringést, de csontok teherbírására nem hatnak.
Felnőtt korban hetente legalább háromszor minimum 30 perc mozgás lenne szükséges. Az intenzívebb gyaloglás is nagyon hatásos.
A sarkunk peremén középen található a reflexológia egyik fontos pontja, a Kalcium-pont. Napi pár perc sarkon járással is segítjük a kalcium beépülését. Intenzitását érdemes finoman növelni.
Tegyünk meg minden annak érdekében, hogy a gyermekek minél többet szaladgáljanak!
A mozgás mellett a relaxáció és a stressz csökkentése is kulcsfontosságú, mivel a krónikus stressz befolyásolja a hormonháztartást és azáltal a csontok egészségét.
Összefoglalás
A csontok egészsége életünk minden szakaszában fontos, és komplex megközelítést igényel. Az egészséges táplálkozás, a fizikai aktivitás, az egészséges bélflóra és a hormonális egyensúly mind hozzájárulnak ahhoz, hogy erős és egészséges csontokkal élhessünk hosszú és aktív életet.
A WellVital termékekkel támogathatjuk ezen célok elérését, és hozzájárulhatunk testünk általános jólétéhez.
Miért fogod szeretni a WellVitalt?
Ide kattintva megtudod a részleteket.
ÉREZD MAGAD JÓL A BŐRÖDBEN!