Egészséges „gumicukor”
Nem vagyok gumicukor rajongó, de amikor elkészítettem a receptet, akkor lelkesedésemben – kis túlzással – úgy éreztem, hogy az instantokat erre találták ki!
Miért érdemes neked is kipróbálnod ezt a receptet?
- tudod mi van benne
- nem kell kompromisszumot kötnöd finom és egészséges vonatkozásban
- egyszerű és gyors. Idő csak ahhoz kell, hogy kellően megszilárduljon és a formából kiugrasztott finomság a formáját tekintve is hibátlan legyen.
Mi a legnagyobb előnye, hogy instantot használsz?
- az eredeti gyümölcsnél-zöldségnél sokkal koncentráltabb és édesebb ízzel dolgozhatsz, mert hiányzik a 90% víztartalom
- ebben a köntösben 30-50 dkg nyers gyümölcs-zöldség könnyedén elnyammogható
Hozzávalók:
- víz
- instantok
- zselatin (melegen vagy hidegen készíthető)
- szilikon forma (előnyös, ha puha bonbonkészítő szilikon forma)
Előkészület:
Az általam használt szilikon formákba 1-1 dl folyadék fér. Érdemes kipróbálnod Neked is a mennyiségeket.
Fogj egy kis kancsót, önts bele 1 dl vizet és töltsd meg vele a formádat. Ha nem fér bele, akkor készíts elő még valamit, amibe a maradékot kiöntheted, hogy minden csepp jó helyre kerüljön.
Amúgy előkészítő gyakorlatnak is jó, az éles öntögetős-művelethez is. Hasznos eszköz egy kicsi fém kiöntős-lábos, amiben egyrészt melegíteni tudod a zselatint, majd beleöntve az instantos lényeget, könnyen megtöltheted vele a formákat. Ha nincs kimondottan ilyen szilikon bonbon, vagy jégkocka készítő formád az sem baj, mert bármilyen lapos szilikon formába töltheted, rétegezheted, aztán vághatod.
Szerintem a gumicukor rajongók egyébként is leginkább Gombóc Artúrhoz hasonlatosak:
minden formában és végtelen ízvariációt szeretnek.
2 féle színű-ízű zöldség-gyümölcs “gumicukrot”, vagy inkább gumifalatkát csináltam:
Sárga színű: 1 evőkanál ananász-homoktövis instant + 1 evőkanál sárgarépa-alma instant, ettől lesz édes.
Piros színű: 1 evőkanál Cékla-sárgarépa instant + 1 evőkanál Áfonya-feketribizli instant
Szerintem jót tesz az ízélménynek, ha egy késhegynyi citrom instantot is keversz bele. Készítheted édesebbre, savanykásabbra. A felhasznált instantoktól függően a ízlés szerint.
Elkészítés:
1 formára és 1 dl folyadékra vonatkozik az alábbi recept.
Kimérek 1 dl vizet, kicsivel több, mint a felét a fém kiöntőbe töltöm, és a zselatint a javasolt módon elkészítem. (Én a forralós változatot használtam)
1 formához 3 evőkanál zselatint használtam.
A maradék vízben feloldok 2 púpos evőkanál instantot, és hozzáöntöm a már kihülőben lévő zselatinhoz, alaposan megkeverem és már öntöm is a formákba.
Fontos a folyamatos keverés és a gyorsaság, mert tapasztalom, hogy ilyen kis mennyiségű víz esetén hamar szilárdulni kezd. Amikor nagyon intenzíven kevertem, akkor kicsit buborékossá vált. Pár pillanatot ilyenkor vártam, és csak utána öntöttem a formákba.
Minél több a zselatin, annál keményebb lesz a gumi”cukor”, és annál jobban kell iparkodnod.
Tipp: készíts elő mindent, és akkor nem kell kapkodni.
Érdemes megmérned, mennyi víz fér bele a formádba, és ehhez igazítani a fenti mennyiségeket.
A formákat tedd hűtőbe. Addig kell hagyni, amíg a formából könnyen ki nem nyomható.
Ha jégkocka készítésre alkalmas szilikon formád van, abból várhatóan nehezebben jön ki, mert keményebb az anyaga. Ne erőltesd, tedd fagyasztóba! Fagyottan már könnyen, sérülés nélkül kivehető a figura.
A házilag készített gumicukrokat nem lehet ömlesztve tárolni, mert többek között nem kerül bele méh-és karnaubaviasz bevonat, ami megakadályozza, hogy egymáshoz tapadjanak.
Mivel nincs benne tartósítószer, ezért általában azt javasolják, hogy légmentesen záródó dobozban tárold, mert hamar megromolhat.
Nekem azonban az a tapasztalatom, hogy akkor sem romlik meg, ha szellőzik, sőt előnyére válik, mert még vizet veszítve tömörödik.
Ezt akkor tapasztaltam meg, amikor pár napig szilikon formában hagytam.
Mivel 1 dl víz nagyon mennyiségű instantot (koncentrált, nyers, gyümölcsöt, zöldséget) tartalmaz, a benne lévő antioxidáns-hatású vegyületek tökéletes természetes tartósítószernek bizonyulnak.
Pektinnel és agar-agarral is ki lehet próbálni, de szerintem zselatinnal kezdj.
Sok sikert az elkészítéshez és örömöt az elfogyasztáshoz!
Kedves Kriszti! December óta, mióta olvastam ezt a receptet, nálunk szinte nagyüzemben megy a gyártás, mert a fiaim nem tudnak vele betelni. Egyszerűen imádják. 🙂 Az ízét is, meg a szépséges külsejét is, no meg azt, hogy saját magunknak el tudjuk készíteni. Ez is egy komoly hozzáadott érték. Pirosat és sárgát is készítettünk már. A fiúknak 4 evőkanál instanttal érte el a csúcs szuper ízvilágot. 🙂 Mi Horváth Rozi zselatinját szoktuk használni és abból 3 púpozott teáskanállal nyeri el azt a keménységet, amit a fiúk szeretnek. Nagyon klassz! Köszönjük a receptet! 🙂